Lekcia 1






Základné parametre WWW stránky.

          Stránky WWW sú obvykle písané vo špeciálnom jazyku HTML. Sú tvorené kombináciou textu a doplňujúcich príkazov tzv. tagov (tag = visačka, označenie). Príkazy sa zapisujú do lomených zátvoriek <>, aby sa odlíšili od vlastného textu. Prvé slovo za lomenou zátvorkou budeme chápať ako príkaz, ostatné ako atribúty tohoto príkazu. V súčasnej dobe je najrozšírenejšia verzia jazyku HTML 3.0.

          Väčšina prehliadačov sa chová, alebo by sa aspoň mala chovať tak, že neznáme konštrukcie ignoruje. V niektorých prípadoch toto chovanie nie je najlepšie, pretože výsledný text buď nie je vôbec zobrazený alebo je rozhádzaný po obrazovke. HTML nepopisuje konkrétne navrhnutie dokumentu na stránke, pretože prehliadače môžu pracovať na rôznych typoch počítačov a pod rôznymi typmi operačných systémov. Preto je konečné formulovanie dokumentu ponechané na prehliadači a jazyk HTML uvádza niektoré obecné informácie pre prehliadač. Štruktúra jazyku HTML je vlastne časť množiny jazykov, ktorými hovoríme obecne jazyky SGML. Väčšina príkazov HTML odovzdáva informácie prehliadaču (browser), ako majú vypadať jednotlivé časti dokumentu na obrazovke monitora. Keďže prehliadače pracujú na veľa rôznych počítačoch a iných operačných systémoch nie je možné definovať vzhľad dokumentu veľmi presne. Typické príkazy HTML napríklad určia, že istá časť textu je hlavný nadpis a iná časť textu má byť ľahko zdôraznená, ale nehovorí, že nadpis má byť zobrazený tučnými písmenami Times Roman o veľkosti 24 bodov a pre zdôraznenie sa použijú kurzíva - takéto rozhodnutie je úlohou prehliadača, ktorý sa riadi obecným pokynom a možnosťami prostredia, v ktorom pracuje. Iný príkaz určuje, že na danom mieste začína nový odstavec, ale delenie textu do riadkov vo vnútri odstavca je opäť ponechané na prehliadač, rovnako ako spôsob, ako bude prechod na nový odstavec graficky stvárnený.

          Existujú také príkazy, ktoré informujú prehliadač, že na určité miesto v dokumente ma byť uložený obrázok. Pre obrázky priamo vkladané do textu sa obvykle používa formát GIF, keď najnovšie prehliadače tak dokážu zachádzať i s formátom JPEG. Je možné nastaviť si v prehliadači, či sa má zobrazovať len text alebo aj obrázky. Obrázok s veľkou kapacitou sa veľmi dlho načítava s príslušného servera. Druhá varianta sa používa automaticky u prehliadačov pracujúcich v textovom režime - vyžiadaný obrázok sa prenesie na disk a k jeho prezretiu je nutné použiť iný program alebo dokonca iný počítač. Iné príkazy definujú odkazy na iné stránky. Súčasťou odkazu je text, ktorý má slúžiť na označenie odkazu. Pomocou týchto odkazov sa môžeme presunúť z jedného dokumentu na druhý, ktorý sa nachádza na inom servery. Nemusí sa len jednať o odkaz na iný server ale môže ísť aj o odkaz prepínajúci z jednej stránky na druhú na tom istom servry.

          Každá informácia dostupná prostredníctvom WWW ma v Internete svoju jednoznačnú adresu nazývanú URL (Uniform Resource Locator - jednotný lokalizátor zdroja). URL sa používa pri zadávaní hypertextového odkazu na iný dokument a taktiež pri práci s prehliadačom pri manuálnom zadávaní adresa iného dokumentu. Štruktúra URL môže byť veľmi komplikovaná a skladá sa z dvoch hlavných častí oddelených dvojbodkou.

schéma: špecifická_časť
Schéma udáva, ktorá služba má byť pre komunikáciu použitá. V dnešnej dobe sa najčastejšie stretneme s nasledujúcimi schémami:

Schéma Používa sa pre:
http dokument pre HTML (alebo pre dokument prenášaný protokolom HTTP)
ftp súbor z FTP serveru
file súbor uložený lokálne na klientskom počítači
news správy z diskusnej skupiny
gopher prístup k serveru gopher
mailto odosielanie správy e-mailom

Napr.:

http://www.salamon.sk/pmesaros/index.html
          - načítanie ďalekého súboru

file://c:/pictures/img.jpg
          - načítanie obrázku na lokálnom počítači


Tvar špecifickej časti závisí na použitej schéme, ale väčšinou zodpovedá obecnému vzoru: //počítač/cesta kde počítač je internetovská adresa alebo IP adresa serveru a cesta udáva cestu adresárového stromu k danému súboru.

          Služba WWW používa protokol HTTP (Hypertext Transfer Protokol). Protokolom je vždy myslený súbor pravidiel, ktorými sa pri vzájomnej komunikácii riadia komponenty systému. Pre vlastné spojenie používa server a klient v Internetu protokol TCP/IP, ktorý zabezpečuje prenos údajov. Protokol HTTP patrí do skupiny tzv. aplikačných protokolov, špecifikujúcich obsah, alebo aspoň formát vymieňaných údajov, aby obidve strany spojené vedeli, čo sa po nich v danej chvíli žiada a aby mohli patrične reagovať.



Základná štruktúra dokumentu v jazyku HTML je nasledujúca:


<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C/DTD HTML 3.2 Draft//EN">
<HTML>
<HEAD>
<TITLE>
</TITLE>
</HEAD>
<BODY> text dokumentu </BODY>
</HTML>

Napr.:

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C/DTD HTML 3.2 Draft//EN">
<HTML>
<HEAD>
<META NAME="Author" CONTENT="Peter Mesároš">
<TITLE>..Registračná stránka..</TITLE>
</HEAD>
<BODY BACKGROUND="pictures/back_1.jpg" TEXT="#FFAA00" LINK="#B22222">
<BASEFONT SIZE=2 FACE="ARIAL">
<BR>
<BR>
<BR>
<BR>
<FORM METHOD="POST" ACTION="/cgi-bin/read.pl">
<CENTER>
<TABLE BORDER=0 WIDTH="760" CELLPADDING="10">
<TR>
<TD>
<P ALIGN=CENTER>
<FONT SIZE= -1 COLOR="#FFD700"> Ak nieste zaevidovaný v databáze prosím zaevidujte sa</FONT>
<A HREF="http://www.salamon.sk/pmesaros/pages/reg.htm" TARGET="_top">tu.</A>
</TD>
</TR>
</TABLE >
</CENTER>
</BODY>
</HTML>



          Záhlavie dokumentu:

V záhlaví dokumentu sa môžu vyskytovať príkazy BASE, ISINDEX, LINK, META, NEXTID, RANGE, STYLE, TITLE. Najviac používaným príkazom v záhlaví je príkaz TITLE, ktorý určuje názov okna, v ktorom bude dokument zobrazený. TITLE - titulok je prvok, ktorý by mal obsahovať každý, statický, tak virtuálný dokument. Titulok je obvykle zapísaný na hornú lištu okna dokumentu a je vlastne menom tohoto okna. Musí byť v hlavičke dokumentu a nesmie obsahovať odkaz.

Napr.:

<TITLE> ..Lekcia HTML jazyka.. </TITLE>


          Telo dokumentu:

V príkaze BODY sa podľa normy môžu vyskytovať nasledujúce atribúty: ID, LANG, CLASS, BACKGROUND. Prakticky sa vyskytujú aj iné atribúty v dokumentoch. Sú to TEXT pre farby textu, LINK pre farbu odkazov na iné dokumenty, ktoré ešte neboli vybrané a VLINK pre farbu dokumentov pre linky, ktoré sme už použili. Farby sú uvádzané v RGB formáte. To znamená, že každá zložka spektra RED (červená), GREEN (zelená) a BLUE (modrá) sú ohodnotené hexadeciálnym číslom intenzity. Teda hodnota 000000 znamená farbu čiernu a FFFFFF farbu bielu. BACKGROUND (BGCOLOR) - špecifikuje buď farbu pozadia lebo motív pozadia, ktorý je obvykle vo formáte GIF alebo JPG. Obrázok by mal byť primeranej veľkosti. Príliš veľký obrázok sa dlho prenáša cez sieť. Pretože sa jedná o pozadie, musia byť farby zladené s písmenami, aby sme mohli stránku vôbec prečítať.

Napr.:

<BODY BACKGROUND="pozadie.jpg" TEXT="#00CCFF" LINK="#FFFF33" VLINK=#ECECEC">

<BODY BGCOLOR="#FF0000" TEXT="#00CCFF" LINK="#FFFF33" VLINK=#ECECEC">


<! [--text_komentár_1--] [--text_komentár_2--] ... >
          komentár je text, který priamo s obsahem HTML dokumentu nesúvisí a pri zpracovaní prehliadačom je ignorovaný; okrem komentovanej časti dokumentu môže mať aj iný špecifický účel, ako napr.:
<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//IETF//DTD HTML v.m//EN">
          - oficiálná identifikácia HTML dokumentu

<HTML> ... </HTML>
          párová značka, ktorá slúži k ohraničeniu každého dokumetu


<HEAD> ... prvky záhlavia... </HEAD>
          párová značka, ktorá vymedzuje záhlavie dokumentu; obsahuje usporiadanú kolekciu informácií o dokumente, ktorá slúži výlučně pre prehliadací program; do záhlavia dokumentu náležia prvky: <TITLE>, <BASE>, <ISINDEX>, <META>, <LINK>, <STYLE>, <SCRIPT>


<TITLE> ...text titulku... </TITLE>
          párová značka, ktorá definuje titulok dokumentu, každý HTML dokument musí obsahovať titulok TITLE (mal by obsahovat stručnú a výstižnú charakteristiku); zobrazí sa na hornej lište okna prehliadacieho programu a zachovává ju väčšina vyhľadávacích programov; počet znakov by nemal prekročit 64 znakov.


<BODY background="url" bgcolor=" farba" text="farba" link=" farba" alink="farba" vlink=" farba">
          ...telo dokumentu...
</BODY>
          párová značka ohraničujúca celú hlavnú čásť dokumentu
background URL obrázka použitého ako podklad
bgcolor farba podkladu dokumentu
text farba normálného textu
link farba hypertextových odkazov
alink farba aktívnych (práve vybraných) odkazov
vlink farba už použitých odkazov


[top]