A. Mészáros nastúpil do pracovného pomeru na fakultu v roku 1975 a v roku 1983 na EF SVŠT úspešne obhájil kandidátsku dizertačnú prácu na tému Analýza a optimálne riadenie jedného systému s rozloženými parametrami (SRP). V oblasti riadenia SRP bol spoluatorom viacerých publikácií hlavne konferenčných príspevkov. V 80-ich rokoch hlavná téma jeho výskumu, boli neadaptívne a adaptívne algoritmy, založené na metódach algebraickej teórie lineárneho riadenia. Výsledky, orientované hlavne na metódy s umiestnením pólov, publikoval v spolupráci s inými spolupracovníkmi katedry. V tom období (do roku 1991) vzniklo aj veľa výskumných správ štátneho alebo aplikovaného (VHČ) výskumu, kde bol spoluautorom a v troch prípadoch aj vedúcim riešiteľom.

Najvýznamnejšia éra, charakteristická samostatnou vedecko-výskumnou činnosťou sa datuje od začiatku 90-ich rokov, keď postupne začal budovať základy novej vedeckej školy na katedre Identifikácia a riadenie systémov pomocou umelých neurónových sietí. Keďže simulačné a laboratórne aplikácie teoretických výsledkov boli orientované hlavne na procesy biochemickej technológie, uchádzač významne prispel aj k etablovaniu výskumnej témy Riadenie biotechnologických procesov na katedre. Toto vedecko-výskumné zameranie bolo a je náplńou jednej z dvoch štátom podporovaných výskumných úloh katedry, ktorá sa rieši pod vedením uchádzača pod súhrnným názvom Inteligentné a adaptívne riadenie procesov chemickej a biochemickej technológie od roku 1992 a je podporovaná ako projekt VEGA nepretržite od roku 1995. Táto téma bola v roku 2004 akceptovaná na financovanie pre nastávajúce tri roky a v súčasnosti sa rieši pod číslom 1/1046/04. V týchto témach vychovával viacerých doktorandov, z ktorých doteraz traja absolvovali celé štúdium a publikovali desiatky vedeckých príspevkov so svojím školiteľom aj vo významných medzinárodných časopisoch. Z týchto doktorandov zatiaľ jeden odovzdal a úspešne obhájil prácu a ďaľší je pred odovzdaním.

Doc. Mészáros od roku 1990 významne prispel svojimi aktivitami v oblasti zahraničných stykov (ako tajomník a neskoršie vedúci katedry) k zviditeľneniu katedry i v medzinárodnom meradle a prispel k vybudovaniu siete zahraničných odborných kontaktov katedry, ktorá je dodnes aktívna. Sám absolvoval veľa zahraničných pobytov, z ktorých najvýznamnejšie boli UCD Dublin, 1992 (5 týždňov), University of Birmingham, 1993 (6 mesiacov), ENSIGC Toulouse, 1994, 1995 (2 mesiace) a Univerzita v Ríme, 1998 (1 mesiac). O zahraničnom uznaní jeho práce svedčí aj skutočnosť, že v roku 2003 vyhral významné medzinárodné štipendium The 2003 Albert Szent-Gyorgyi Fellowship a získal pozíciu hosťujúceho profesora na Technickej univerzite v Budapešti (September 2003-August 2004). Bol a je kontaktným riešiteľom/manažérom viacerých medzinárodných projektov (TEMPUS, LEONARDO, bilaterálne programy). V rámci rôznych programov medzinárodnej spolupráce dvaja jeho diplomanti a traja z jeho doktorandov absolvovali dlhodobý zahraničný pobyt, kde pracovali pod vedením zahraničných odborných partnerov uchádzača, čo výrazne prispelo k ich odbornému rastu. Ako jeden z výsledkov zahraničnej vedeckej spolupráce uchádzača je 21 spoločných publikáci ( z toho 10 v zahr. časopisoch) s významnými zahraničnými profesormi (mimo českých spoluautorov).

Výsledky doterajšej vedecko-výskumnej činnosti Doc. Mészárosa boli publikované vo vyše 180 vedeckých a odborných príspevkoch (viac ako 80 cudzojazyčných), z toho 5 knižných, 67 v časopisoch (29 zahraničných). Je členom viacerých domácich i zahraničných vedeckých spoločností, ako: Slovenská kybernetická spoločnosť, Slovenská spoločnosť chemických inžinierov, Česká spoločnosť chemických inžinierov, Redakčná rada časopisu AT&P Journal, Verejný zbor Maďarskej akadémie vied, The New York Academy of Sciences a European Federation of Biotechnology.

Výskumné úlohy

Vedúci výskumnej úlohy

Grant VEGA 1/1046/04 Adaptívne a inteligentné riadenie procesov biochemickej a chemickej technológie

Projekt rieši problém aplikácií moderných metód riadenia pre priemyselné biochemické a chemické procesy. Snaha aplikovať tieto metódy často zlyháva na nedostatku adekvátnych matematických modelov a riadiacich metód ako aj nedostupnosti on-line snímačov a monitorovacích zariadení. Následne v porovnaní s klasickými chemickými procesmi, fermentačné a biochemické procesy zaostávajú za nimi v otázke aplikácie moderných metód riadenia. Hlavné ciele projektu sú nasledovné:

Back