Bezpečné a udržateľné procesné systémy, ktoré tvoria chrbticu modernej, rozvinutej spoločnosti, vyžadujú snímanie kľúčových procesných premenných, odhad nemeraných premenných a uplatňovanie činností, ktoré smerujú systémy k požadovaným cieľom. Automatizácia ľudských rozhodnutí pri takýchto úlohách umožní, aby sa tieto rozhodnutia stali rýchlymi, spoľahlivými a bezchybnými. Kľúčovou technológiou na vzostupe je v tomto kontexte používanie kombinovaného matematického modelovania a štatistického učenia na zhromažďovanie informácií prostredníctvom softvérových senzorov na monitorovanie, hodnotenie a riadenie správania dynamických systémov (napr. priemyselných spracovateľských závodov, vody, plynu a energetických sietí alebo umelých strojov a vozidiel) do požadovaných prevádzkových režimov. Vyvinuté nástroje budú využívať fyzikálne poznanie – vďaka čomu budú navrhnuté matematické modely vysvetliteľné – a budú schopné posúdiť a zlepšiť informačný obsah údajov – vďaka čomu budú modely spoľahlivé a vhodné pre priemyselné potreby.
Ako sa počítače a algoritmy stávajú rýchlejšími, viaceré prelomové koncepty riadenia sa stávajú dostupnými a môžu byť rozvíjané. Množinové patrí k takýmto konceptom, kde hlavným účelom využitia množín je nájdenie všetkých možných scenárov vývoja systému v čase. Ak je takáto informácia dostupná v rozumnom čase, môže byť vyšetrených veľa vlastností systému, ako napríklad stabilita a robustnosť. Prvým cieľom práce je vytvorenie novej multi-bázovej množinovej aritmetiky, ktorá kombinuje intervalovú analýzu, teóriu konvexných množín a teóriu polynomických funkcií, na dosiahnutie najlepšieho pomeru presnosti a výpočtovej sily potrebnej na prácu. Druhou úlohou práce je vytvoriť metódy na návrh riadenia použiteľné pre bezpečné a spoľahlivé riadenie nelineárnych sústav. Práca na predkladanej téme bude ukončená experimentálnym overením vyvinutých metód na laboratórnom zariadení.
Membránové procesy sú kľúčové v rôznych priemyselných odvetviach, vrátane čistenia vody, farmaceutického priemyslu a spracovania potravín, vďaka ich účinnosti a udržateľnosti. Navrhovaný výskum si kladie za cieľ vyvinúť integratívny rámec, ktorý kombinuje pokročilé matematické modelovacie techniky s optimalizačnými algoritmami s cieľom dosiahnuť optimálne navrhovanie a prevádzku membránových procesov. Štúdia bude zahŕňať vývoj komplexných matematických modelov, ktoré zachytávajú zložité fenomény spojené s membránovými procesmi, pričom sa zohľadnia faktory ako prestup látky, hydrodynamika a zanášanie membrány. Ďalej sa výskum bude zameriavať na optimalizáciu návrhových parametrov membránových systémov s cieľom zlepšiť výkon, minimalizovať spotrebu energie a znížiť environmentálny vplyv. Nakoniec, navrhovaný rámec umožní stratégie na real-time optimalizáciu pre optimálnu prevádzku membránových procesov, čo zabezpečí efektívnu a udržateľnú prevádzku pri rôznych prevádzkových podmienkach. Celkovo prispeje tento výskum k rozvoju membránovej technológie a jej rozsiahlemu použitiu v priemyselných aplikáciách.